İçeriğe geç

Abdulhamid Han’ın Amerikan Kongresine Hediye ettiği Fotograf Arşivi

Mart 18, 2009

Buradan Sultan Abdülhamid Han’ın Amerikan Kongra Kütüphanesinde bulunan 1800’den fazla Fotoğraf içeren Koleksiyonunu gezebilir .jpg yada .tif formatında indirebiliriz.

Bilal Turhal`ın haberi

Osmanlı Devleti`nin çatırdamaya başladığı 19. yüzyılın sonlarında 33 yıl devleti yöneten II. Abdülhamid Han toprak kayıplarının giderek arttığı ve Osmanlı`nın gücünü kaybettiği bir dönemde siyasi dehasıyla, cihan devletinin çöküşünü geciktirmeyi başardı.

Devrinde onu tahtan indirenler, kendisini acımasızca eleştirip “Kızıl Sultan” diyenler dahi, yıllar sonra onun ne kadar uzak görüşlü bir devlet adamı olduğunu kabul etmek mecburiyetinde kaldı.

Pek çok özelliğinin yanısıra devlet idaresinde fotoğrafın kullanılmasını sağlayan Abdülhamid Han gelecek nesillere de paha biçilmez bir arşiv bırakmış oldu.

FOTOĞRAFLARLA OSMANLI DİMDİK AYAKTA MESAJI

Bu sayede Batı`ya Osmanlı dimdik ayakta mesajı veriliyor. Albümlerdeki fotoğraflardan büyük bir kısmı, Abdullah biraderler olarak tanınan ve bumesleği 3 Ermeni kardeşten Viken Abdullah tarafından çekildi. İşte o fotoğrafların bir bölümü…

ABDULLAH BİRADERLER KİMDİR?

ABDULLAH BİRADERLER`İN ÖYKÜSÜ

Abdullah Biraderler veya "Abdullah Frères"

Abdullah Biraderler veya "Abdullah Frères"

Kendi siparişlerinin yanında yabancı fotoğrafçıların çektiği resimleri de para verip satın aldırtmış. Osmanlı`nın ihtişamını, ekonomik ve askerî gücünü yansıtan albümler oluşturup yabancı devlet başkanlarına göndermiş, “Osmanlı hâlâ ayaktadır, güçlüdür” mesajını vermiş.

Abdullah Frères(Abdullah Biraderler) olarak tanınan Kevork, Hovsep ve Viken adındaki üç Ermeni kardeş, 1858`de kurdukları ortaklıkla Alman fotoğrafçı Rabach`ın stüdyosunu satın alır ve o dönem batılılaşmanın merkezi sayılan Pera`ya yerleşirler. 1863 yılında, Atmeydanı`nda, Osmanlı`nın tarımsal üretiminin ve el zanaatlarının sergilendiği uluslararası bir sergi düzenlenir. Abdullah Biraderler, bu vesileyle ilk kez fotoğraflarını sergileme imkanı bulur. Aynı yıl, Sultan Abdülaziz`in resmi fotoğrafçısı seçilirler. 25 Haziran 1861`de Abdülaziz`in tahta geçmesiyle birlikte, Viken`in Sadrazam Fuad Paşa`ya yakınlığı sayesinde, Abdullah Biraderler stüdyosu sultanın kabinesindeki şahsiyetlerin fotoğraflarını çeker . Saray fotoğrafçılığı görevlerini Abdülhamid döneminde de sürdürürler.

1893`te ABD`deki Amerikan Kongre Kütüphanesi`ne Osmanlı`yı tanıtan 51 albüm gönderdi. Osmanlı coğrafyasını fotoğraflardan takip eden Abdülhamid Han, Mekke ve Medine`nin de fotoğraflarını çektirerek kutsal topraklara olan hasretini gideriyordu. Geçtiğimiz aylarda Mekke ve Medine`nin çekilen fotoğrafları gün yüzüne çıksa da Amerikan Kongresi`ne giden 51 albümlük 1000`e yakın fotoğraf şimdiye kadar hiç bir yerde yayınlanmadı. Irak,Yunanistan ve Lübnan`dan karelerin de yer aldığı albümlerde Osmanlı`daki askeri ve sivil okullar, ordu karargahları, çeşitli fabrikalar tanıtılıyor.

kaynak habermerkezi ve Rotahaber

Abdullah Biraderler veya “Abdullah Frères” Türkiye’de fotoğrafçılık sanatının kurucuları olarak tanınan Kevork, Viçen ve Hovsep Abdullahyan kardeşlerin ticari adıdır. İstanbul’da Tünel yakınlarında 1858’de bir fotoğrafçı dükkânı açtılar. Abdülaziz ve II. Abdülhamit tarafından ressam-ı hazreti şehriyari (padişah hazretlerinin ressamı) unvanıyla ödüllendirildiler. Ortanca kardeş Viçen, 1898 veya 1899’da Müslüman olarak Abdullah Şükrü adını almıştır.

Bir kimyacının İstanbul’da Tünel semtinde açtığı fotoğraf stüdyosunda asistanlık yaparak fotoğrafçılığın inceliklerini öğrenen Kevork Abdullah, 1858’de stüdyoyu devralarak kardeşi Viçen ile birlikte çalışmaya başladı. Kardeşler fotoğrafçılık hakkında bilgilerini arttırmak için iki kere Paris’e gittiler. Önce Abdülaziz’in, sonra II. Abdülhamid’in saray fotoğrafçılığına atandılar. Dokuz yıl Mısır hıdivinin çağrısı üzerine Kahire’de kaldılar. İstanbul’a döndüklerinde işleri bozuldu ve saray fotoğrafçılığını da kaybettikten sonra stüdyolarını sattılar. Abdullah Biraderler 40 yıl boyunca İstanbul’daki insan tiplerini ve manzaraları saptayan fotoğraflar çektiler, çeşitli siyasal ve toplumsal olayları, tarihsel ve kültürel değerleri, yapıları gösteren albümler hazırladılar. Zamanın Britanya kralı, Alman ve Avusturya-Macaristan imparatorları gibi devlet adamları ile birçok tanınmış kişinin fotoğraflarını çekmişlerdir.

Alakalı Linkler

Osmanlı’daki ilk resmi padişah fotoğrafı

http://www.fotoritim.com/yazi/ugur-kavas–turkiyede-basin-fotografciliginin-gorsel-tarihi-3

Oryantalizmden Osmanlı Fotoğraf Sanatına…
http://www.obarsiv.com/dokumantasyon/fotvekart/osmanli_fotsanati.html

“Türkiye-Avusturya İlişkilerinde Zamana Yolculuk” Başlıklı Resim, Baskı ve Fotoğraf Sergisi, 8 -26 Kasım 2007

http://www.mfa.gov.tr/_turkiye-avusturya-iliskilerinde-zamana-yolculuk_-baslikli-resim_-baski-ve-fotograf-sergisi_-8–26-kasim-2007.tr.mfa

Reklamlar
No comments yet

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: